Wole tarczycy to częsty problem zdrowotny, który może niekiedy wpływać na codzienne funkcjonowanie.
Czym są wole tarczycy?
Wole tarczycy to schorzenie polegające na patologicznym powiększeniu tarczycy (gruczołu produkującego hormony). Powód ich występowania może być zróżnicowany – od niedoboru jodu, przez autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), aż po choroby nowotworowe. Występują jako jednoogrodowe lub wieloogniskowe, a powiększenie tarczycy może być lokalne (guzy) lub obejmować całą tarczycę (wola endemiczne lub sporadyczne). Najczęstszą przyczyną woli jest niedobór jodu, który dotyczy ok. 90% przypadków – właśnie dlatego diagnostyka tego schorzenia jest tak istotna.
Jak rozpoznać wole tarczycy?
Podejrzenie występowania woli z reguły nasuwa się na podstawie badania palpacyjnego szyi oraz oceny klinicznej objawów towarzyszących. Ważnym sygnałem mogą być uczucie ucisku, duszności czy trudności w przełykaniu, a także zmęczenie, ból głowy i depresja. Niekiedy może również wystąpić osłabienie koncentracji, obrzęki i chrypka. W dalszej diagnostyce wykorzystuje się badania hormonalne (ocena stężenia TSH) oraz obrazowe – ultrasonografię oraz tomografię komputerową tarczycy. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych stosuje się także biopsję cienkoigłową.
Czy wole tarczycy są groźne dla zdrowia?
Właściwe rozpoznanie i leczenie woli tarczycy, pozwala na uniknięcie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, gdyż wole podłoża autoimmunologicznego bądź jodowego zwykle ustępują po regulacji zastosowanej terapii. Jednak opóźnione lub niewłaściwe postępowanie diagnostyczno-lecznicze może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak krwotok, niedrożność dróg oddechowych czy uszkodzenie przytarczyc. Najgroźniejsze jest ryzyko przekształcenia guza tarczycy w nowotwór złośliwy, w raka tarczycy, którego leczenie we Wrocławiu jest znacznie bardziej skomplikowane i nie zawsze dające szanse na powrót do pełnego zdrowia.